... لطفا منتظر باشید

 • تاریخچه و اهداف

   

  در توصیف ذهنی که حقیقتاً خلاق باشد تنها می‌توان اینچنین بیانی داشت:
  موجودی انسانی که به گونه‌ای غیرعادی و فرابشری حساس است.
  چنین موجودی...
  لمسی را ضربه‌ای می‌داند،
  صدایی را همهمه‌ای،
  بداقبالی کوچکی را فاجعه‌ای،
  حظی را سروری،
  رفیقی را عاشقی،
  عاشقی را خدایی،
  و شکستی را مرگ.

  و بر ویژگی‌های این موجود به شدت ظریف، این را نیز بیافزایید: نیاز به آفریدن، آفریدن و آفریدن. تا بدانجا که بدون آفرینش موسیقی یا شعر یا کتاب یا ساختمان یا هر چیز معنی‌دار، حتی راه نفس نیز بر او بسته می‌شود. او را از آفریدن گریزی نیست، او را گزیری نیست جز آن که آفرینش را از وجود خود به بیرون بریزد. نیازی شگفت، ناشناخته و درونی سبب می شود که او به واقع زنده نباشد، مگر زمانی که می‌آفریند.

  هدف، آفرینشِ هنر نیست. هدف، بودن در حالِ شگفتی است که ناگزیر به آفرینش هنر می‌انجامد.

  اثر هنری هرگز یک کار تمام‌شده و مختومه نیست. اثر هنری همواره به پرسشی که از آن می‌پرسند پاسخ می‌گوید و پرسشی تازه مطرح می‌کند.

  ای هنرمند با درد و دل­هایی پنهان در دنیای رنگ­ها و تصویرها

  با انگشت­هایی رنگین

  که آواز گنجشک­ها را بیدار می­کنی

  با قلم­مویی جادویی که بادبان­ها و سفرها را رنگ می­کنی

  درجهانیکهسیاهیوتاریکی غریومستانهسرمیدهداحساست تبلور نور و زیبایی است .

  خوشحالیم که نخستین بار با جشنواره پیونددهنده زیبایی و ایثار صدایمان طنین انداز گردید آمیزه­ای از هنر و اهدای خون.

  چه آمیزه خوشایندی است.

  روزی رو به خاطر میارم که در محضر استاد بزرگوارم جناب دکتر پورفتح اله که همواره استاد و مشوق من بودند از ایده برگزاری نمایشگاهی با هدف اشنایی مردم عزیزمون با اهدای خون در قالب هنر سخن گفتم و چه احساس بینظیری بود زمانی که حمایت کامل ایشان به من انرژی مضاعفی داد دکتر حاجی بیگی عزیز که با دلسوزی تمام اجرای این طرح رو پیگیری کردند در جلسه ای که با مدیر انتقال خون استان تهران دکتر طباطبایی برگزار شد اجرای این طرح در انتقال خون استان تهران تصویب گردید بنابراین اینجا سراغازی بود که نخستین جشنواره فرهنگی هنری اهدای خون با عنوان "من هم هستم ..." هم راستا با شعار سازمان بهداشت جهانی در تشویق اقشار مختلف جامعه به اهدای خون مستمر در قالب فعالیت های هنری رنگ حقیقت به خود گرفته بود.

  امسال نیز بر آن شدیم دومین جشنواره بین المللی اهدای خون با عنوان "مرا هزار امید است و هر هزار تویی" هم راستا با شعار امسال روز جهانی اهدا کنندگان خون " اینجا بمان بخاطر کسی دیگر"در بخش های فیلم کوتاه و عکاسی در ابعادی گسترده تر و با اجرای سازمان انتقال خون ایران  به مرحله اجرا درآوریم.

  هدف از برگزاری این جشنواره بستر سازی فرهنگی در جهت تشویق به امر انسانی اهدای خون سالم، ایجاد ارتباط فنی با متخصصان طب انتقال خون و اهداکنندگان خون، ارتقا سطح بینش و دانش علوم انتقال خون در جامعه اهداکنندگان خون، ترویج فرهنگ خود مراقبتی در بین جوانان با استفاده از الگوهای تاثیرگذار جامعه همچون ورزشکاران و هنرمندان، ارتباط و همکاری های مشترک با مراکز و موسسات فرهنگی می باشد.

  این جشنواره با محورهای اهدای خون سالم، اهدای زندگی؛ اهدای خون مستمر و اهمیت آن در تامین خون سالم؛ اهدای خون در موارد بحرانی (زلزله، دفاع مقدس و ...)؛ مشارکت اجتماعی بانوان و اهدای خون؛ ورزش، خود مراقبتی و اهدای خون مستمر؛ جوان آگاه، اهدای خون مسئولانه طرح­ریزی گردید.

  مطمئنا این جشنواره گام­های اولیه برای پیوند آشتی ­آمیز دنیای علم و هنر خواهد بود.

  دکتر نازلی ثروتیان

  دبیر جشنواره